2011. december 6., kedd

Borjour-Funzine bor klub / Árvai Családi pincészet.

Erősen hűvös időben sétálunk keresztül a Vörösmarty téren, ahol már a karácsonyi vásárra készülődnek az árusok, büfések a Duna felől enyhe s hideg szél forralt bor és kolbász illatot hoz felénk.
 De mi most nem ezért érkeztünk, a Sofitel szálloda Paris Budapest bárjába igyekszünk, egy igazi Tokaji borokat mutat be nekünk s a vendégeknek Árvay Angelika!
Igazán nemzetközi kóstolót sikerült összehozni, mármint a vendégek oldaláról, hisz volt itt keletről, talán Japánból, Svéd üzletember, Skóciából egy igazi viking, Angliából, ki egy igazi lord megjenésével tünt ki. Persze itthonról is néhányan.
 Az est, mint mindíg a welcome drink-el indult, érkezéskor mindenki poharába került belőle / kivéve Vikingünket, Ő csak sört ivott !?!/
 Tokaji sárgamuskotály száraz 2010 "Angi" Könnyű, behízelgős muskotályos illattal indítva az estét, enyhe virágos, mézes jelleggel, ásványos, szőlő, mazsola ízzel a szájban, végén kis kesernye izzel.
Miután mindenki megkóstolta, -volt ki többször is- Angi mesélt a borról, borászatról, borkészítésről a családról. Mindezt természetesen angolul, hogy a külhoni érdeklődők is érthessék!
 Rövid értekezés után, érkezki is a 2. tétel Tokaji furmint2009.
Lassan nyíló, visszafogottan virágos, körtés illattal az ízében is jelen van a körte és egy kis birs is ásványossággal a végén. Szilvi mikor megkóstolta egyszerűen fogalmazta meg: Jó!!

Mindeközben szinte észrevétlenül megérkeznek a falatkák, mely nem is apró dolog, igazán nagyon finom étkek! Ízelítőnek: Tavaszi tekercs, zöldségek rokfortos mártogatóssal, mozzarella bazsalikomos rukkolás paradicsommal, halsaláta pohárkában, szőlő camamberten..
Még bele sem melegedtünk az étkek megízlelésébe érkezik a 3. tétel
Tokaji Padihegy furmint 2009 már illatban is más, enyhe petrolossággal indul, szellőztetés után nyárra emlékeztető forró kövek tűzkő illatával enyhe vajassággal vadkörtével, zöldalmával, lehelletnyi vajjal.
Igazán szép,nem véletlenül lett az est bora!!
 S hogy még több jó legyen az iszogatás közben, a Funzine jóvoltából a jelenlévők között kisorsoltunk 3 ajándékot, melyet kitörő örömmel fogadtak a boldog nyertesek!!

Kocintsunk a győztesekre a 4. borral, mely nem megszokott Tokajban: Chardonnay 2009 Zemplén.
Az íze!!! Kata és Nóra szerint: "igazán fantasztikus bor"! Erős vajassággal indul, hála a francia hordónak, enyhe naspolyával. Ízben is ott van a vaj, érződik a battonage érlelés, jó savgerinccel s mangóval. Végén enyhén erős alkohol érzet. 14%
Az igazán szép szárazak után érkezzenek az édesek!
Mindjárt egy Tokaji furmint késői szüret 2009! Érződik az illatban az hogy a szüretelt szőlőbe már aszuszemek is vegyültek,édes, birses illat, mandulavirággal kis szalmával.A 80g. maradék cukor segít a hízelgésben az aszalt barack tejes mandula érzetet hoz a szájban, déli gyümölcsökkel, ananásszal.
 Ekkor már az én angolom is sokkal folyékonyabb lett, hála a kóstolt szépségeknek.
A végső lökést az utolsó tétel adhatta meg, mely nem más mint egy 6 puttonyos aszú 1997-ből!!!
Már a színében is látszik, nem fiatal tétel! Mély borostyán színben tündököl, karamellás toastos, jegyekkel, enyhe palackbukéval. Telt testes, ízében barack, sárgabarack lekvár, halvány dohány s akácméz is.
Nem véletlen hogy ilyen, 4 év hordós 10 év palackos érlelés után került a poharunkba!!!! S ez igazán csak az előnyére vált!
 Egy igazán tökéletes befejezése egy tokaji borestnek, egy ilyen tökéletes helyszinen, illat és füstmentes környezet, a helyi dolgozók figyelve mindenre segítették a tökéletes levezetést!
Köszönet érte nekik, köszönet Árvay Angelikának is, a borokért!

Zs.

2011. július 6., szerda

Káli kövek, borok, borászok

                              Pünkösdi bor túránk következő állomása, KÖVESKÁL!

Ahol nem csak borok vártak, de egy megnyitóval egybekötött nyitott pince program.
A köveskáli városkútnál e napon nyitották meg a bormúzeumot, Szántó Tibor és Vendli Péter fotókiálításával
Gazdák, pincék címmel.
Szerencsére időben érkeztünk, Pálffi Gyula a Káli-medence boregylet elnöke fogadott minket, s rögtön körbevezetett, bemutatott minket.
Megtekintettük a kiállítást, poharat kaptunk a kézbe, melybe azonnal egy demizsonból helyi bor került.
Még bele sem kortyoltunk, a helyiek vendégszeretetéről további bizonyítékot kapva, frissen sült pogácsával s sós süteményekkel kínáltak!
Igazán megnyerő fogadtatás.
a mosóház
A múzeum mellet közvetlenül található a 18.század elején épült mosóház. A környéken igazán érdemes még túrázni a pincelátogatások mellett, hisz igen sok látnivaló található a környéken a cserekúti forrástól, a Fekete- hegyi tavakon keresztül a Köveskáli kő tengerig sok csodát érdekességet fedezhetünk fel.
Nem is beszélve arról, hogy a Művészetek völgye központi faluja Kapolcs csak 10-15 percre van innen!!

No de vissza az eredeti célhoz a borokhoz!!

Megbeszéltek szerint egy jármű /!/ visz minket végig az útvonalon, pincék között.
No de milyen! Egy igazi kínai csoda a 70-es évek elejéről, igazán ifjú vezetőjével Zsoltival.
S ami még nem meglepő, az első út, illetve pince melyhez elpöfögünk, nem más mint sofőrünk papája:
 Cséri István.

Bajusszal, csíkosban Cséri István
 István bemutatja a családi pincét s felesége már tölti is az első bort, mely egy olaszrizling szürkebarát házasítás a tavalyi évből. 12% alkohollal, könnyű virágos illattal csiklandozza meg az orrunkat, könnyű friss ízeivel vezeti be a pince bemutatását. Jó kis könnyű fröccsbor, közepes lecsengéssel, ebben a melegben igazán jóleső nedű!
Másodjára 2009 es Olaszrizlingget kapunk, tisztán, megbújik az illatában néhány szőlővirág, olaszrizlighez méltó illat, 13%as alkoholjával ez is igazán jó tétel.
Harmadiknak bemutatott bor hangzatos nevével vívja ki elsőre figyelmünket Balatonhenyei szőlőhegy Olaszrizlingje házasítva zöldveltelínivel 2009-ből, fehér virágos illattal, kis marcipánnal, ízben is ott a marcipán s a régi idők szaloncukra.
 Ez is igen alkalmas egy jó nyári fröccsnek, de nem nehéz s magában is jó ivású bor.
Végezetül egy"öreg" tétel 2007-es szürkebarát, melyen nem látszik, illetve érződik a kor, jó testtel rendelkező egyben lévő bor, jó savakkal, egy kicsi kénnel a végén.
Atilla, aki mindent megtesz, egy jó fotóért!!
Megköszönvén a remek itókákat, tovább döcögünk a dűlők között, szépen ápolt, rendben tartott ültetvények mellet, néha lehajolva, félrehúzódva, -hisz nem kiépített utakon járunk- eltolva egy-egy belógó ágat, indát.
A legnagyobb legsűrűbb bozótosnál Zsolti megállítja a "kék villámot" s közli: megérkeztünk!
 No de hová?? jön a kérdés..
A cserekúti forráshoz!!
S tényleg, egy ösvény vezet oldalra, mely néhány lépés után kiszélesedve egy forrást tár elénk.
Jót kortyolunk a hűs s tökéletesen tiszta forrásvízből, sőt volt ki kulacsát, palackját is feltölti, gondolván az elkövetkezendőkre is.
Kocsira, s már megint "száguldunk" tova, de néhány perc s már ismét előkerülnek a civilizáció nyomai, majd egy kanyar után egy pince.
Pince előtt tűz, tűz fölött bogrács,mellette a pince tulajdonosa Pállfy Gyula, ki lesegíti a hölgyeket, a platóról, s hellyel kínál.
Árnyas kis szaletli alatt jó csomóan összeverődtünk, vagy húszan, helyiek, vendégek vegyesen.
A házigazda nem késlekedik, lopóval hozza már is az első bort, 2010 Fekete hegy mely egy Cüvee, 
olasz- ezerjó- csabagyöngyéből álló házasítás, ásványos,fiatal, könnyű kis bor.
Második, mely szintén lopóban érkezik, 2010 es olaszrizling ez is friss, fehér virágos kis jázminnal keveredve, almával ízében. Ez még hordóban van s még marad is, decemberig biztosan, majd akkor kerül palackba.
Pálffy Gyula és az Olaszrizling
Akkor majd ismételünk!!
Következő, ami még szintén hordós tétel a szürkebarát 2010, még nincs letisztulva teljesen kicsit opálos még, de az illata kellemes, hárs illat, megbújva benne egy kis zöldalmával, ízében is ott az alma, nyári, vagy talán ami a kertünkben termett s nyagymamám abból csinálta az almásrétes!!!
Ahogy Attila /a fotósunk/ mondotta volt: ahány ház / pince annyi szürkebarát!
Milyen igaza van! :-)
Kellemes illatok áradtak már a bogrács felől, s hamarosan kapunk is belőle, mondta vendéglátónk, s már hozza is a következő tételt.
2008 Juhfarkot, jó kis minerális, ásványos bor, vanília fagyi érzettel, ahogy Adri s Kata is megjegyzi.
Még le sem jegyzem már poharamban a következő bor, egy
Tramini 2009-ből mely édes, majd muskotályos illattal csábít, hozzá adva egy kis rózsát is, ez már jól megérett, egy évet volt barique hordóban, illattal ellentétben száraz, körtés ízzel kis rózsavízzel tölti meg a szánkat.
Végre a lecsó is elkészül, tányérba, majd elénk kerül, friss házi kenyérrel.
Hozzá a poharunkba a Törökurató rozét kapjuk, ami a 2009-es évjárattal nagyon megkedveltette magát nálunk.
A 10-es kékfrankos Cabernet sauvignon házasítás 11% alkohol, decemberben házasítva , január végén került a palackba.
Piros gyümölcsös ízek már most is érződnek, de még nem állt teljesen össze. Várok még vele, s nyár végén újra megkóstolom!!
Mire elfogy a lecsó utolsó maradéka, megérkezik a Szentbékáli oldal kékfrankosa 2008-ól, szép meggyes, illatos fűszerrel, csokis érzettel, cigánymeggy, meggy lekvár, fűszerek érzetével próbál felülkerekedni az ebéd ízein.
Mindenki elpilledve, ki sétálva, ki az árnyékban ücsörögve kapja a következő bort, egy könnyű Pinot a mezőmáli dűlőből, 2 évig hordóban érlelt, cseresznyés illatú, s hason ízű, könnyű pinot, kis fanyarsággal a végén.
Végül / gondoltuk/ egy nehezebbel vörössel zárjuk a sort, egy Cabernet Sauvignon érkezik, 2007.
Cseresznyés gerinccel, csepp meggyel, kis fűszerességgel, illatában zöldpaprikával.
Már most is jó, de még érlelhető!!
Szedelőzködnénk, mikor Gyula előhoz a pincéből -meglepetésként-még pár palackot.
Elsőnek egy 2006 késői szüret / dec 2./ olaszrizling szamorodnira hajazó illattal, virágokkal, szőlővirággal.
Aszusodott szemekből, 17-18 maradék cukorral félédesen, vulkáni talaj érzetével piszkálja meg ízlelő bimbóinkat.
De semmi lanyhulás, már is pohárban a következő, 2007 Tramini késői szüret ami már 29 g maradék cukorral és 17% !!!! alkohollal rendelkezik!!
Ez 2 év barique hordóban érte el, vulkáni talajt, ásványosságot hozva, töppedt szemek birsalma ízével.
Erős, illatos késői szüret, aszús jegyekkel, jó sav-cukor aránnyal.
Több oldalról is elégedett cuppogás, csettintgetés hallatszik!!
S a korona ezekre  egy Furmint 2009 82g. maradék cukorral, erős édességgel, őszibarackos, befőttes, igazi aszús jegyekkel. másfél év hordóban, szépen megérett, tökéletes tétel.
Itt már többen, főleg hölgyek köréből métán elismerő szavak érkeztek.

Ahogy a címkén is olvastam: ...a hegyek büszke magasán...!

ezek után nehéz volt a búcsú, de várt még ránk egy pince....

mert a többibe már nem értünk oda, de ide még betértünk, igaz tényleg csak 80 métert kellet mennünk.
Ezek édes nedűk után nehéz lesz, visszatérni a savas, száraz fehérekhez, de megpróbáljuk.
Adri s Kata a pincében
Mégpedig Győrffi Szabolcs pincéjében!
Ahol rögvest kezünkben a pohár benne 2010 Fekete-hegyi olaszrizling
Tutti-fruttis illat s ízzel, kemény savakkal mutatkozott be.
Másodjára 2009 es testvére következik, olajos magvakkal, olívás ízzel, kis vágott fű illatával.
Másik "testvérpár" 2010 furmint édeskés illat, de száraz íz, szerintem kis fenyőerdő illat, ízben friss gyümölcsök, alma, déli...erős savak.
Idősebb testvére 2009-es hárs, virágmézes illatokkal csábít, hárs méz izével, de szárazan, zöldalmával.
Érdekesebb szőlő a 2010 Zeusz halvány, muskotályra emlékeztető illattal, tavaszi virágokkal, erős savakkal, mineralitással érkezik.
A 2008-as szintén Zeusz ami viszont késői szüretelésű szőlőből készült, félédes, citrusos illattal, s citrusok ízével, grapefuirtal, narancsossággal, halvány ásványossággal mutatkozik meg.
Még egy késői Zeusz érkezik2009-ből sárgabarackos, kellemes édeskés illattal, félédes barackos ízzel zárja a kóstoló sort.
Nehezen, de felkászálódunk a már jól ismert gép erejű járművünk személyszállító utánfutójára / ez már a sok jó bor hatása/ s visszadöcögünk a település központjába.
A nap is már lenyugvóban, bár még invitálnak minket, de ennyi finomság után, már nincs több hely a bendőnkben, meg meg is ártana /ennél jobban/.
Megköszönve a házigazdánknak a kalauzolást, Zsoltinak a Fuvart, elindulunk hazafelé.

"kis" intermezzo a végére, Adri aki Füreden töltötte a hétvége többi részét, elfuvaroz a vasút állomásig, hogy mi is visszatérhessünk a Balatoni vityillóba.
De kiderül, hogy szombaton nem jár az a vonat, mely egyébként mindig hazaszállít minket.
Ezért-hála Adrinak-kocsival jutunk haza, amiért innen is ezer köszönet!!!

Ezer köszönet mindenkinek az egész nyitott pince túráért is!!!

Mindenkinek ajánlom, nem csak ezen az egy hétvégén, hasonló programot.
Előre bejelentkezés, s hasonló szíves vendéglátásban lesz részetek!!!


Üdv: SZS.

2011. július 5., kedd

Gergőnél Rendesen, Brutál nélkül!

Nehezen indult a hétvége.

Lerobbant a busz, mellyel utaztunk volna végig a Balaton északi részén.
Megoldódott, s mégis összejött a túra.
Felvettek minket /Kedves + én/ Adri aki vállalta a sofőrök méltatlan szerepét, Atilla aki a fotó masinát /is/
kezelte.
Sebesen megyünk, Balatonrendes felé... késésben vagyunk?! Dehogy, de jó volna ott lenni.
Az instrukció szerint túl kell menni Rendesen, de a 71 km-t ha elhagytuk már túlmentünk.
Túlmentünk...
Nem igazán a mi hibánk, kicsi volt a tábla, a bekötő út szintén.
De befordultunk, jó meredek!! Csak a jó öreg kis Corsa kibírja!!
Megérkeztünk!!!

Adri, Kata, Gergő s a dófa!
 Gergő / Orbán Gergely a házigazdánk, borász, tulajdonos /s mindenes/ a diófa alatt ülve olvas, mögötte csodálatos háttér a Balaton.
Üdvözlés után beinvitál /!/ a "pincébe". Első meglepetés, nem is pince, hanem egy vörös balatoni kőből rakott
épület mely helyet ad a hordóknak, tartályoknak, s minden egyébnek ami egy boros pincében szükséges.
Körbenézünk, majd a tartályokhoz járulunk melyből egyből kapunk egy kis traminit mely majd házasítva lesz chardonnay-vel. Még külön van a két tétel, a tramini egy bukébor, vágott zöld fű, bodza, citrusok, halvány egres is megjelenik. Nem tipikus tramini.
Leendő házastársa a chardonnay jobban hasonlít társaira, friss, enyhe vajas, kicsit erős savakkal.
Megnézzük majd a frigy után, mit mutatnak együtt.

itt /is/ érnek a borok!
 Végeztünk a tartályos tételekkel, átmentünk a hordók s palackok mellé, ahol várt ránk a többi palackba töltött finomság, frissen készült még langyos pogácsa.
Kezdjük a "Küvélet,"2010 /07/ mely nevéből adódóan egy házasítás, friss könnyű, nyári bor, halvány füstös illat, friss ropogós íz, kis tutti-fruttival, egy meleg napon hideg fröccsnek tökéletes.
Van benne szürkebarát 50% chardonnay 40% tramini 10%.
következő bor már érkezik is, Pinot Grigio 2010. /06/ egy jó kis könnyű szürkebarát, halvány virágos illat, körtével, körtebefőttes, ízzel. Szép kerek egész bor!!! Most kóstoltam előszőr, de nem utoljára!!
Érkezik a "jó öreg" Chardonnay 2009 /01/ már jó párszor volt szerencsénk egymáshoz, még mindíg jó, sőt, talán javult még!!
30 éves tőkékről, finom csonthéllyas, mandulás illatokat plántál az orrunkba, ízében még mindíg ott vannak a gyümölcsök, érezhető a palackban érlelés, még mindíg nagyon jó bor!!!
Ha fokozható még... lehet, a 2009 szürkebaráttal /02/ mely hordóban érlelődött, mutat egy kis palackbukét, melette egyesítettük mit is érzünk: friss vágott vajbab, halvány vajas illat, íz ízében akácméz, de nem édes, jó hordóhasználat, minden egyben a helyén. Nem elhanyagolandó, hogy az alkohol cseppet 14% felett van! De nagyon  Jóóóóó!
Kóstolás közben sokat megtudunk a tervekről, pincéről, ha Gergő mindent megvalósít, jó ideig nem fog unatkozni!!
Következik A két  Battonage! , Ha valaki nem tudja a battonage:
 "fahordós érlelés és finomseprőn tartás, azaz a battonage."
Elsőként a Chardonnay 2009 /4/ Erős vajas kicsit bodzás illat nehéz, testes -igazán én ezeket a nagy borokat roppantul kedvelem- ízben is ott a sok vaj, hüvelyes termések, ahogy megfogalmaztuk röviden: testes, fás, vajas, egyben csodás!!!
Szivesen kóstolgattuk még, de ott volt közvelen utánna a másik battonage, ami szürkebarátból készült.
A kerekes domról a pince badacsonyi termőterületéről érkezett a szőlő, fél évet csücsült  fahordóban amiből sikeredett 16% !! alkohol!!
Poharam még nem is ért az orrom közelébe, már érkezett az illat, nehéz, olajos, olajos magok illatával, kicsit már konyakos, csepp petróleum is de nem hibaként!!
Ez egy igazi egy poharas bor, ebből nem igazán iszik meg büntetlenül 1 palackot a borissza!
de azért visszakóstoltam, hisz ez is nagyon tetszett, a vajas sütivel, kis rebarbarával, s olivás ízével!
Annyira elcsábított, hogy a kocsi csomagtartójába is került belőle.




készül a portfólió

a sor!



Ami kimaradt: a BRUTAL mely egy másik szürkebarát, mely késői szüretelésű, de szárazra erjesztett borbomba 16,5 % alkohollal,  már tényleg sokszor kóstoltam, s most inkább a többire öszpontosítottunk.

Gergő csinál még néhány igazán érdekes bort /?/ gyógyfüves bort, mit szintén megkóstoltunk.
Volt meglepődés, csodálkozás, de igazán érdekes , jó dolog, de ezt igazán a Kedves tudná leírni, mi mire is jó, mert jó!
 egy gyors felsorolás szerintem: ginshenges/ frissen tört zöld
                                                borókás/ sült fűszeres, sült hús!
                                                gyömbér/ evidace-gyömbér
                                                ürmös/ kesernyés, kristálykeserű

Ha többet is szeretnétek tudni ezekről a borokról, ajánlom Gergővel egyeztetés, kóstolást.
Természetesen a többi s igazi bort is bátran ajánlom, tény fiatal borászat, a borász is, de a borok már igazán figyelemre méltók!

A Balaton

Előzetesen bejelentkezve mindenkit szívesen látnak, megéri a borok miatt is, a kilátásért is.
Kapcsolat: http://www.borban.hu/
Köszönet Gergőnek a szíveslátásért, jóltartásért, megyünk még!                          

2011. május 20., péntek

Miklós Csabi / Mór

Folytassuk Móron!

Illetve kezdem, ugyanis igazán itt kezdődött a hétvége.

Mór 1000 jó :-) utca, vagyis a régi pince sor. Az első ház, ez a fele zsákutca!

Miklós pince elött álítjuk meg az autót, s még a motor az utolsó füstpamacsokat eregeti, de már M. CS.
alias Miklóscsabi már lép ki az ajtón, kezében a törkölypálinkás palack, jobbjában a poharak.
A tőle megszokott pörgés, sürgés forgás.
Hellyel kínál, pedig jobb most állni, kicsit sétálni.
A velcome drink után ezért lesétálunk a pincébe, ahol szinte már nem is találunk alkoholos folyadékot, ezért a tároló pincét is megnézzük, ahol raklapokon várják az elszállítást az épp a héten palackba került, nemes nedük.
Sajnos ezeket nem lehet még kóstolni, ezért csak a pár féle maradék előző évjáratból kaptunk.
Persze ezt sem bántuk!!
Amit sikerült: egy kis Utazóbőrönd / Királyleányka lendületes, trópusi gyümölcsös, illat, zamatos kerek íz.
Roger Mór / ezerjó 2009 szép fehér virágok intenzív illata, ízben zöldalma, kis hársvirág.
NAGYON JÓ!

Álljon itt a hátcimke leírása ami igazi Miklóscsabis:

Bájos ....:) őrült? Hangulata Mórias, íze Ezerjós, lendülete Rogeres.
Szakember látta már?

A másik kedvenc talán a névre is asszociál??

Várjuk a folytatást!!!
Köszi Csabi!

Tavasz, Csopak, Tamás Ervin

Az ősemnek köszönhetően a Balaton elején lévő kis faluban van egy kis házikóm, ahonnan a balatoni borvidék pincéit látogatjuk előszeretettel.
Az első, igazán szép tavaszi hétvégén Csopak volt a cél, ahol a csopaki böllérnapok keretén belül a helyi és meghívott borászatok- borászok- kóstoltatták jófajta nedüiket.
Elsőkén egy helyi kis pince standja elött táboroztunk le s ott is ragadtunk jóidőre!
Tamás pince pultjánál, hol Tamás Ervin szívélyesen, ismerősen köszöntött s invitált közelebb.

Indításnak egy 2008-as olaszrizlinget kaptunk a poharakba, illatban nem a klasszikus olasz, /kissé tán sok a fa/ ízben viszont a 15.5 alkohol köszön vissza. Karakteres, kissé erős bor!

Sauvignon Blanc még erre is "rátett egy lapáttal", nem a megszokott sauvignonos illat, inkább citrusos, ízében domináns alkoholosság, nem véletlenül16.4/!/ csepp maradék cukor is kiérezhető 8-10g. Kemény, de jó!

Ervin szerin frissebb 2009-es Olaszrizling már közelebb a megszokott illatokhoz, ebben még erősebben érződik a fahordó, biztosan összesimúl majd a palackban, hisz néhány hete került a palackba.
Ezt a bort Ervin hűséges kutyájának emlékeként Tracy-nek szenteli, mely a borcimkén a rigó helyett egy kutya sziluetjét fedezheti fel a jószemű kóstoló!
Egy érdekes  Szürkebarát következett 2008-ból, enyhe rozés színnel, bodzás, virágos illattal, ezen is érződik a hordó, de ennek kifejezetten jól áll! JÓÓÓ!!
Oriolus névre hallgató házasítás / olasz-szürke-tramini/ tolakodó olaszos illat és íz, a szürke épp hogy ott van, zöldalmás, kis egres, kerek egyben lévő, szép bor!!
Térjünk át a vörösborokra!
Cabernet Franc 2007 13 alkohollal, piros gyümölcsök, cigánymeggy illatával köszön ránk, majd cseresznyés, korai meggy ízével tölti ki a szánkat, egy korrekt szép vörös, de ne várjunk tőle hatalmas Villány-Szekszárdi tanninokat testet.
A Sirah 2007 szép szilvás, lekváros illat, ízben is megtalálhatók ezek a jegyek, jól áll neki a kisfahordós érlelés, jó ideig számban maradt az íze, addíg csak míg a helyi kolbászok és egyéb "disznóságok" kóstolásáig nem értem.
Persze ezt már nem a pincészet standján.
Minden képp megemlítendő, Ervin mamájának lejkvárjai, zseléi, szintén vásárolható a pincénél s tán másutt is, bor- levendula-citrom-zöldmandula.....zselék, melyből személyes kedvenc lett a citromzselé!
S hogy még tovább fokozzam a saját készítésű levendula szörpel ízesített secco-k s borok is nagy sikert arattak a kellemes melegben.
Ősszességében nagyon jó kis rendezvény, jó szervezés, ez látszott is a látogatottságon, s nem csak a környékbeliek jöttek!! Szimpatikus árakkal, étellel-itallal.
Negatívum egy helyi "vendéglátó?! egység" nem törődöm kiszolgálás kritikán aluli konyha.

A többit bátran ajánlom! Jövőre is biztosan lesz!

2011. április 13., szerda

Móri hétvége 1 Bozóki pince

Egy meghívásnak köszönhetően, szép hétvégét tölthettünk baráti társaságban Móron.
Több borászat boraiba belekóstoltunk, le is írom a tapasztalataimat, ízérzéseim.
Ím az első mit megosztok Veletek!

Bozóky pince Mór belvárosától néhány perc sétára -vajon miért egyértelmű- a Pince u. 22. ben található,
ami egy méretes borászati gyűjteményt és egy pincét is rejt magában. Igaz ez a pince most a palackos
borok tárhelye.
A gyűjtemény "sem semmi" pestiesen mondva, sok régi s még régebbi szőlészeti s borászati eszköz és tárgy látható akár meg is fogható.
A pincében, amely több ágból áll az utóbbi évjáratok nedűin kívül, muzeális borok is vannak szép számmal tárolva,  köztük több meg is kóstolható, vásárolható.
Ezen felül a frissebb évjárok között nem csak száraz s félszáraz borok de akadnak édes sőt aszú jellegű édességű nedűk is! Sőt, 2009-es jégbor is!!!
de kezdjük az elején.
Külön saját parkolóban parkolhat, aki autóval érkezik, amely egy nagyon szép kertel párosul, végében a pincével s lakóházzal, sőt egy valódi múlt századi oszlopos kúria épületével.
A kertben szembetalálkoztunk a ház urával Bozóky Istvánnal, ki szívélyes fogadás után beljebb invitál.
Mielőtt a pincébe lépnénk megtekintjük az igazán szép gyűjteményt, prések, metsző ollók, címkék, még plakettek is!
Végre a pince!
Végigsétáltunk a járatokat, megnéztük az letöltött tételeket, a muzeális palackokat, végül a legjobb helyre
érkeztünk a kóstoló helységbe!!
Melegen, halkan duruzsoló cserépkályha fogadott, jólesett a pince hűvöse után. Bozóky uram félmosollyal a szája sarkán érdeklődik tőlünk: mennyit s mit kóstolnánk. A kora időre hivatkozva egy kisebb sort szeretnénk,  melyre a mosoly szélesebb lett s csak annyit válaszolt: Majd belejönnek! Igaza lett!!! :-)

Beköszönő tételként egy Móri Cüveé ezerjó s chardonnay házasításából 2010-ből. jó kis hétköznapi bor,
virágos könnyű jó kis fröccsbor.Ez még tartályban érett.
Sauvignon Blanc 2009 még könnyedébb, csalánvirágos érett bor, szokásos, macskapisis illat szép hosszú lecsengéssel.
Ezek után, már csak hordóban érlelt borok következtek, szép sorban egymást követően.

Ezerjó 2009 mely kis fahordós érlelése mellett, késői szüretelése is kerekké, csodás borrá tette kellemes, barackos illat, kis füsttel, igen jó testtel s csöpp maradék cukorral, ami nem is lóg ki, a savakkal igen jó összhangban van.
Tökéletes folytatása a sornak a 2008-as ezerjó, mely csodás aranysárga színével vonzotta a tekintetet
illatával az orrunkat, mellyel virágmézet, barackos illatokat érzékeltünk.
Ez is késői szüretelésű, töppedt szemes /november 10.-én szüretelt/ nagyon jó sav-cukor egyensúllyal, 13-15g maradék cukorral félszáraz bor. De igazán nagyon jó!!!
Félédes világba lépve a 2009-es Tramini érkezik, fűszeres családból, rózsabors s körte-barack kompótos illattal bújik az orrunkba, behízelgős édeskés ízzel a nyelven, jó savakkal. Nagy hordóban érett. de ez is jót tett neki!!!
Következik.... a JÉGBOR! milyen szőlő is lehet... Ezerjó! mi más!
Csodás, mézeskalácsos íz szalon cukrot is emlegettünk de érződik még trópusi gyümölcs is!!
Csodaszép kerek harmonikus édes bor, nem szoktam édeset inni, de ez igazán fantasztikus! S be is vásároltam!
S még folytatható!
2007-es töppedt szőlőből készült....mi más: Ezerjó!!
Édes, aszalt szilvás illat, körtével, befőttel  illatozik, 11.5 alkohollal csodás baracklekváros ízzel aszúra emlékeztető jegyekkel egy fantasztikus nedű! Ebből is kerül a pincémbe!
Koronaként mi kerülhet egy borsor végére?! Aszú?! igen!
2006 -nem is kérdés- ezerjó!! :-) Töppedt szőlős ami abban az évben botritizálodott szemekké érett.
Gyönyörű aranysárga színű , cseresznye befőttes mézes illat, nagyon kellemes édesség tökéletes savgerincel  párosulva, barackos, befőttes karamellás ízekkel, megkoronázta a kóstolónkat.
Végeredményben örülünk annak, hogy nem egy szűkített, kevés tételes kóstolót kaptunk, hanem egy szép, majd teljes képet, erről a régi tradíciókat ápoló, szerintem a régi iskola modernizált borait készítő családi borászatról., borairól Tökéletes!
Nagyon köszönjük a családnak, s főképp Istvánnak a szíveslátás, a csodás borokat, az anekdotákat mit még sokáig hallgatnánk a borok mellett.
Egy biztos: Visszatérünk.

Ha gondoljátok ti is megkóstolnátok egy hasoló sort smég időben vagytok 2011 április 21.én megtehetitek a Borkápolnában 19.00 tól, de jelentkezzetek be előre! www. borkapolna.hu

2011. március 8., kedd

St. Andrea Egerszalók

Szerencsésnek mondhatom magam, Egerszalókon pihenhettem s közben ellátogattam néhány
borászatba is.
Ím az első.

Épp hogy beérkezik az ember Egerszalókra, szinte ráköszön s behívja a St. Andrea pincészet s bor bolt.
Beléptünk.
Lőrincz családtól megszokott szívélyességgel fogadtak. Akik kevésbé ismerik a családot akár túlzónak is tűnhet. Pedig nem! Mindig, mindenkor hasonlóan üdvözölnek majd mindenkit. Ez tükröződik a borok címkéin, amelyek a polcokról hasonlóan köszönnek ránk. Ez így jó!!
Szerencsésnek mondhatom magam, Gyuri fogad, s kísér minket a pincébe, bemutatva a "második otthonát".
A pincébe lépve több cső, tömlő, kígyózik a lábunk alatt, néhány más -számomra nem is ismert- eszköz
látatja: itt mindig munka van.
Több méretes tartály mellett megállva meglepődve tudtuk meg, Gyuri pezsgő készítésre adta a fejét!
Az első évjárat már érlelődik a palackokban fejen állva. Az alap bort kóstoltuk elsőként, amely 2010
Pinot,  nem volt héjjon áztatva, csak bogyózva, darálva, s lefolyva került a tartályokba.
Ropogós, savak a helyükön, friss, igazán kíváncsivá tett milyen is lesz a "pezsi". Bár erre még kb 1 évet várni kell! :-/
 Tovább haladva a klasszikus pince ágba értünk, indulásnak 2009-es kékfrankost kóstoltunk, szintén friss, virgonc savak, ifjú bor még, de már érezhető benne, igazán jó lesz.
A következő hordóból egy előző évjáratú kékfrankos került a pohárba Ferenchegyről, ami már szinte tökéletes, mehetne akár a palackba vagy a bikavérbe!
A pince ág másik részében találhatók a merlot-ok. Egy 2009-est ittunk, ami talán szintén egy bikavérben "végzi", szép kerek, konyak meggyes, kávés-csokis.
Végezetül a pincei kóstolót a pinós hordóknál zártuk.
Egy Paptag dűlős Pinot 2008, 2009-est Hangács dűlős pinot. Igazi St. Andrea pinot-ok, gyümölcsösek,
érettek.
A pincéből kiérvén vettük csak észre, hogy több m int 1 órát kóstoltunk, beszélgettünk a pince mélyén.
Átsétálva a borbolt- kóstoló-és fogadó helységbe--ami hihetetlen igényességgel s jóízléssel épült s berendezett--Gyuri újra kínált, igaz most már palackosokat, bár ezt sem utasítottuk vissza. A borok mellé kaptunk frissen sütött magos barna kenyérkét olívás-balzsamecettel. Fantasztikus!!
Kóstolt borok: Örökké ásványos, szép kerek, kissé földes, avaros/?/ virágok illatával.
Szép egri fehérbor igazán összetett, összeállt tétel.
Ez a bor volt, mely egy vakkóstolón jól "megviccelt" minket. Fekete pohárból kóstoltuk s valószínű a magas hőmérséklete miatt jól elvitt minket egy más ízvilágba -ahogy a Kedvesem mondta: "ha melege van tokaji jelmezbe bújik".
Továbblépve a vörösborok felé, kezdésnek az egyik kedvencem a Kutyafáját,  egy igazi jó cuveé,
szép, könnyű, gyümölcsös, jó egyensúllyal. A mindennapok bora.
Áldás bikavér egy nagy, fűszeres, érett piros gyümölcsökkel, túlérett cseresznye, cigánymeggyel.
Amolyan rusztikus bor.
Végül a Merengő Superior bikavér egy igazi titok! Olyan kakaós, csokis, illatában fűszerözön, jó adag konyakmeggyel.
Ezek után teljesen természetes volt, hogy nem mehetünk neki egy hétvégének bor nélkül, s "jól megraktuk" az öreg Renault csomagtartóját.
Nehéz szavakba önteni a köszönetünket, a szívélyes vendéglátást, a finom borokat, a jóságot amit kaptunk.
Köszönjük a pincészetnek, a dolgozóknak, Andreának s természetesen Dr. Lőrincz Györgynek, Gyurinak.
Visszatérünk!

2011. február 27., vasárnap

Egri borok az Akadémián

A tavalyi évi szervezési hibákból okulva idén kicsit megváltozva került megrendezésre az egri borok gálája a megszokott helyszínen az Akadémián.

Kicsit korán érkezve örömmel vettük tudomásul, idén elmaradt a sorbanállás, tolakodás.
Ez elsősorban a belépő ára, másodsorban a rendezvény "kettébontása" révén lehetett.
Örömmel tapasztaltuk, hogy a biztonsági emberek hozzáállása s szakértelme sem hagyott kívánnivalót mind a beléptetéskor, mind a "félidei" kiürítéskor s a záráskor sem. Maradjon is így!

Beérvén a termekben /4/ jó "szellősen" voltak elhelyezve a borászok asztalai, így az esetlegesen nagyobb létszámú társaságok is könnyen körbeállhatták, volt is rá példa több esetben is!

Kezdésnek Tóth Tamás / Tóth és Tóth pince/ mi mást Eger Csillagát kóstoltuk, ami szép lesz de mivel néhány napja volt csak palackba, így nem igazán volt még egyben.
Ezt tapasztaltuk a többi csillag kóstolásánál is Csutorásnál, Lőrinc Gyurinál  Gál Lajosnál is.

St. Andrea örökkéje mint mindíg gyönyörű volt s most a hőmérséklete is tökéletes volt.
Csutorás pince 6.3 még mindíg a jó arcát mutatja, szép és kerek bor!

Juhászéknál Most Attila, illetve fia Ádám volt jelen volt szerencsém kóstólni /pult alól/ a 2010-és Paptag rozét, nagyon szép ,gyümölcsös rozé, biztos fogunk még többet is inni ebből.
A Paptag vörös /egyik kedvenc bár a régebbi évjáratokból/ 2008-as is jó lesz már bontogatja szárnyait, de van még ideje. Tárolom.
Pók Tamás borai végre elkészültek, bár volt szerencsém már elöbb is kóstólni, de most sem hagytam ki.
Pajdos vörös cuvee kellemes kerek, igazán jó bor, a leányka 2009 is szépnek mutatkozott.

Demeter Csaba hozta az álltala megszokott tökéletes borokat, a hanga fehér, Turán, ill 2006 XY-t.
Az aranyérmes hanga szép, a turánt is többet mutatott most mint mikor régebben kóstólta, de igazán most a 2006-os XY volt a nagy kedvenc, szép testes, kerek, ereje teljében lévő bor!

Gál Lajos Szó-lá-tí /Olaszrizling/ hozta a jól megszokott formát, Pajados Egri bikavér pedig igazán megnyerő!
Kovács Nimród borait még nem kóstoltuk, mikor már a hír ejutott hozzánk is a Pinot valami csoda, így megkostóltuk Nimród borait is. Tényleg gyönyörű volt, komplex, igazi újvilági borok!
Többször kóstoltuk már idén, jó próbálkozás volt a Furmint is, a Batonage tökéletes, a Pinot pedig rászolgált az est egyik legjobb bora címre.
Orsolya pince borai /abrakadabra, kadarka/ is a tőlük megszokott minőség, a pince jó irányba tart, szerintem. Biztos fejlődnek még, de még fiatalok!! Csak így tovább!
Hagymási pince Föld és lélek nevű bora, mely igazán tetszett, de ismerős pince, több borát kóstóltam s többször is ittam, nagyon jók!
Dula Bence régi ismerősként töltötte elsőként a Vörös és fehér Pinot, nálunk még ritka, de igazán jó fehér Pinot Noir bor. Az új Terézia Cabernet Exelence barique válogatás,2003 mely a borászfeleségről kapta nevét.
Jó, tartalmas igazi Cabernet, bátran ajánlom a testes vörös kedvelőinek.
Végezetül de nem utolsó sorba Don Simon / Simon józsef borait kóstoltuk, melyek szintén nagy kedvencek, tán elfogult is vagyok kicsit. Bikavér Síkhegy 2007 szép, középkategóriás bikavér.
2007 Merlot egy igazi, kerek, meggyes kicsit sherys nagy merlot. A tegnap maradékát most, írás közben fogíasztom... :-)
Síkhegyi Pinot noir 2007 egy szép pinot, bár különbözik Nimród borától, de tökéletes, gyümölcsös, nekem s Serényi Zsolt-nak is nagyon tetsző bor, ezért s mivel kedvesen a távozásra szólítottak fel ezzel zártuk a 2011-es egri borok kóstolását.
A kimaradt illetve a le nem jegyzett pincészetek s borokkal sem volt semmi probléma, de az idő rövidsége ennyit engedélyezett most.
Legközelebb nem marad ki ígérem!

Csakazízéért.

/ Csakazízéért /

Tudom, sokan írnak, sok helyen a borról, kóstolókról.

Azért én még is megpróbálom, talán olvassák páran.

Ne várjon senki tőlem szakmai hozzáállást, savtartalmakat, extraktokat, csak úgy egyszerűen leírom amit tapasztalok, érzek.
Nem fogok senki boráról negatív véleményt megosztani, akkor inkább nem szólok, megtartom magamnak, hisz ami nekem kevésbé tetszik még másnak lehet igazán jó.
Lesz s van is segítségem, mert természetes, hogy sok mindent nem tudok még, de dolgozom rajta, dolgoznak rajta páran, minél többet tapasztaljak tanuljak. Köszönöm Nekik!
Igyekszem jó tanítvány lenni! :-)

A név választás.... mert megtetszett, kóstoltam is, tetszik is s Csabi engedélyt adott a használatra.

Lesz egy pár visszatekintés is, hisz már jó pár éve kezdtem a borok ízlelgetését, gyűjtését.
Megismertem néhány (?) borászt, némelyikük már megismer engem is.
Van sok kedvenc, van mit szívesen iszom, van kedvenc hely ahová elmegyek, csak jó társaság s jó bor legyen!

Ha jártok ilyen helyen biztosan találkozunk, s olvashatod, ha nem akkor megtudhatod miről maradtál le.


Csakazizéért