2012. január 29., vasárnap

Tüske Pince borai

  eltérve az eddigi gyakorlattól, most nem egy konkrét kóstoló leírását teszem közzé, hanem egy adott borász nedűinek leírását, melyeket már oly sokszor kóstoltam, a közelmúltban néhány csoport társamnak is sikerrel bemutattam. Igen, még meg is ígértem, meg kell tartani a szavam!!
 A tulajdonos s pincéje bemutatásával illendő kezdenem.
 Csaba kertész technikusi végzettséggel dolgozott helyben Szekszárdon a termelő szövetkezet szőlőskertjében nem kis területen cirka 300ha-on!! Idő után természetesen az ember fejében megfordul, "saját terület" is jó volna.
Az első területek megszerzése után már a telepítés következkezett. Csaba saját bevallása szerint vörösbor párti volt mindig is, ezért a túlnyomó többség is ezt tükrözte.
A mai termelés már 10 ha fölött zajlik, sőt még bérelt területekről  is kerül szőlő a pincébe.

Az új feldolgozó
 2009-ben megépült a feldolgozó az Iván-völgy aljában, de a hordós érlelés maradt az "ősi" pincében amit több mint 100 éve vájtak löszbe a Listfán völgyben. Innen kerültek ki a ma este vörös borai!!
De elsőnek még kistestvér, mely nem látott hordót, hisz egy reduktív siller!
Kicsit talán hidegen érkezik, még zárkózott az illata, piros gyümölcsökkel, melengetésre erdei gyümölcsök bújnak elő, Gabi szerint: áfonyával, szederrel, szerintem inkább kökény érződik, szép telt lekerekedett, egyensúlyos áfonya, hecsedli ízével teszteli az ízlelő bimbóinkat. A társaság szerint egy jó harcsapaprikás, paprikás krumpli, lecsó, méltó kísérője lehet! András szerint a nyúlpaprikás is befér a sorba! A hallével egyetemben.
most  mikor e sorokat lejegyzem,-stillszerüen- ez a bort kortyolom már érettebb, szeder, kökény érződik benne enyhe avarossággal. Talán a Pinot miatt?? /ha van benne?!/
Kékfrankos az alap. 2008.
gyümölcsös, könnyű kellemes, jól iható a hétköznapok bora jó savszerkezettel.
Kékfrankos/ Baranya völgyi  -ahol az első telepítések történtek- 2008.Jó telt, erősebb szerkezetű testes, jól eltalált hordó használat, szilvás jegyekkel, van benne egy csöpp csokoládés beütés is. Nagyon jó gyümölcsös bor!! Jobb pörköltek mellé /marha/ el tudom képzelni.
Merlot 125A 2008. a "könnyebbik" /kód név a klónra utal/
Érett szép illat a lányok szerint túlérett gyümölcsök, szilva, cseresznye van benne, szerintem már-már sherris illattal rendelkezik, Ádám még egy halvány füstös illatot is felfedezett benne.
Íze az érett meggy és csoki érzetével, jó testtel, talán kicsit sok alkohol érzete. A tannin még szárít egy kicsit, de még érhet.
Jó kacsasülthöz, de egy beszélgetéshez önmagában is tökéletes!

Merlot 5BB. A másik, mely testesebb, teltebb mint a kistestvére, ez illatban is kiütközik.
Eszter szerint a csoki dominál,több megszólaló szerint a túlérett gyümölcsök, szerintem a málna is erősen jön, a szilvával egyetemben! A fa visszafogottan, de érződik ami jól integrálódik a testben. Jó testű bor, az egyöntetű megállapítás: vadhúsokhoz jó! Szerintem keserű csokoládés sütikhez is!

Az általam utolsóként kóstolva: 2007 Cabernet franc első-másod töltésű 5 hl. hordóban érlelődött 2 évig
bár még van ideje a csúcsig, de már most is jobbik "arcát" mutatja nekünk csonthéjasok illatával kezdve, fűszereken keresztül az érett piros gyümölcsökig, összetett, olyan "rusztikus" bor.
Sok érett gyümölcsöt idéz a szájban, szedres, áfonyás, talán még kökényes is az íz. Tegyünk a pincébe pár palackot, jó érlelési potenciállal rendelkezik. 3-4 év múlva érdemes kezdeni újra kóstolni.

én már megtettem, s kóstolni fogom évente tesztelem.

Köszönet a kóstolókért még egyszer Halmai Csabának!!


Halmai Csaba mesél

 SZS.

2012. január 19., csütörtök

Borjour extra: Szentesi pezsgők kóstolója SPOON hajón

  Erősen hideg januári szél csap az arcunkba, miközben a rakparton igyekszünk a Spoon álló hajó felé, ahol bízvást abban hogy, odabent a lágy fények mellett, kellemes meleg vár ránk.
A hajóhídon besétálva -stílszerűen- egy óriási kanál hívogat be! Kedves meg is jegyezte: Ma nagykanállal eszünk/iszunk!! :-)
Belépve örömmel nyugtázzuk, kellemes hőmérséklet fogad a szívélyes személyzet köszöntése közepette.
Kabátunkat elhelyezték a ruhatárban, s a kóstoló helyszínére irányítanak minket, a télikertbe a hajó felső szintjén.
 Belépve elámultunk a fantasztikus kilátáson, hisz körbe üvegezett e helységbe érkeztünk, csodás kilátást biztosítva a kivilágított várra, Mátyás templomra, lánchídra.
Korai érkezés előnye, hogy sikerült beszélgetni egy keveset az est vendégével Szentesi Józseffel, aki nem volt már egyededül, Rókusfalvi Pali volt beszélgető partnere míg nem csatlakoztam.
Megtudtam, hogy Pali pezsgőit már három éve József készíti s az idei évben nem csak veltelíni lesz az alapborban!
A gyülekező kóstolókkal együtt megkaptuk az est első amolyan welcome italunk, J&J hamburgi muskotályt könnyed nyers peszgőt, enyhe kekszes illattal, zöldalma ízével. Az bevezetőben megtudtuk, hogy Szentesi József 15 borásznak készít a sajátja mellett pezsgőket, Lőrinc Györgytől a Légli testvérek italain keresztül Bott Frigyesig. Az idei évben már több mint 30 pince jelezte, ők is készitettnének pezsgőt, boraikból.
Mindeközben megérkezik a második tétel : Bott Frigyes Pinot noir rozé. Szép lazac színű, finom szamócás illattal, halvány gombával, íze könnyed, szamócás apró buborékokkal. Nagyon jó,kellemes, hosszú lecsengéssel.
Az előadás folytatódott, s régi leírások felelevenítéséből megtudjuk, hogy a századforduló után a 20-30-as évekig a pezsgőfogyasztás kultúrája sokkal magasabb szinten volt hazánkban, mint manapság.
Külföldön, mostanság igen sokan fogyasztanak gyöngyöző italt, akár ebéd előtt, sőt akár a reggelihez is!!
Lélekben s italban Etyekre utazunk Rókusfalvi pince Zöldveltelini pezsgője álltal, melyet Pali helyett-unszolásunk ellenére-szintén József mutat be.
Érdekes a veltelini szőlőből, nem mindennapi pezsgő alapanyag, de nem kelt csalódást. Beleszagolva már is érezzük az almás aromákat, fehér virágokkal, zöldalma ízével kis grappefruirtal,erős savgerincel /2010 alapanyag/. Egyszerű, de jól iható könnyed. közepes lecsengéssel.
Mindeközben, szinte észrevétlenül a személyzet elénk tárja az est étkeit, vegyes falatkák képében. Több feltétek közül a libamáj mousse a lazacos, és az aszalt szilvával töltött húsos szendvics volt a sláger.

A következő itallal Egerbe látogatunk egy fiatal pincészet italával: Orsolya / Chardonnay.
Elsőre kicsit zárkózott az illata, majd mikor nyílik mutat egy kis vajas és toastos jegyeket, körtével, melyek megjelennek az ízében is, érett alapanyagból készült, ezért talán a megszokott pezsgőkhöz képest kicsit teltebb, testesebb, de szép kerek és jól iható!!
A két erősen várt tétel érkezik Tokajból, az első a Nobilis pince furmintja. Szép szalmasárga, a Csirke-mál dűlőben érett szőlőből készült 2 évig érett palackban, enyhén érződik a furmint, toastossággal, keksszel, kicsiny élesztősséggel, érett, vastag alapanyagból, jó gyöngyözéssel. Kitűnő!!
A másik Tokaji Demeter Zoli szintén furmintból készült pezsgője intenzív illat, almával, citrusokkal,kis keksszel, erősebb testtel, toasztos ízzel egy kis mézel, s jó sok buborékkal. testben tán ez volt mind közül a legnagyobb.
Mégis az est pezsgője a többség szerint: az utolsó a sorban Szentesi J&J Rajnai Rizling lett!!
2009-es évjáratú virágos, toasztos illattal, intenzív, gyümölcsös, alma/borízű/, egy hangyányi petrolossággal a végén. Fiatal még, fejlődnie kell, ha hagyjuk!!
A véleményeket hallgatva, igazán jó este volt, néhányuknak új információkkal, sosem kóstolt pezsgőkkel, tökéletes helyszínen, jó társaságban!
Várjuk a folytatást!!

S köszönjük a SPOON-nak!! 


 SZS.