2012. március 28., szerda

Szent Donát pince Csopak

  Élve a meghívással, gyönyörű kora tavaszi szombaton látogattunk el Csopakra, mikor a csopaki böllérfesztivál is zajlik a partra vezető sétányon.
Mi azonban a hegy teteje felé vezető utat választottuk, indulunk felfelé a Szent Donát pince felé!
 Talán a legutolsó épület a hegy oldalában, ahonnan  csodás kilátás a Balatonra, s környező településekre.
Gyönyörűen elkészített épület-együttes fogad minket, nádtetővel, terasszal, pincével étteremmel.

A ház felső része a tulajdonosok rezidenciája, az alsó szinten található az étterem, melyből a pince is nyílik egy amolyan rejtekajtón keresztül, amely téglával van kirakva, becsukott állapotban egy falrésznek tűnik.




Ezen az ajtón keresztül jutunk le a borpincébe, mely 2005 ben készült el teljesen.                                          
Ha valaki ismeri a magyar pince építő mestereket s munkáikat, azonnal felismerhetik Heimann Ferenc keze munkáját, mihelyst belép az épületbe. Az épület és a pince is  viseli keze nyomát. A legmeglepőbb a Pincébe lépve a téglából készült  méretes boltívek mellett a szemközti falat elfoglaló kandalló!                                     
                  Ez "csak úgy unalomból" készítette Ferenc!           
                                              
Szép rendben sorakoznak a hordók, a hátsó másik helységben pedig tartályok őrzik tartartalmukat.
Ide indulunk házigazdánk vezetésével Pintér Zsolttal, aki vezet minket a látogatás során, pincétől a teraszig!
Mesél az építésről, pincéről, a területekről s természetesen a borokról.
Mindjárt kapunk is a poharunkba az egyik tartályból, 2011-es Sauvignon Blanc-ot csodás friss, illatos ropogós virágos jegyekkel, csalánnal, ízében is a frissen vágott csalán s zöldek érződnek.
Tartályos részleg, háttérben a hordók
A tartályoknál beszélgetünk tovább, s közben a  2011-es Furmintból kapunk ízelítőt,  illatos, a barack illata a magjával együtt, enyhe birssel, kicsi mandulával. Az íze már most is telt, igen jó test, csonthéjasokkal, enyhe bodzával, hosszú lecsengéssel. S még nem is volt palackban!
Az utolsó tartályos tételünk, Kisrizling névre hallgat 2011-ből. Mindössze 900 l van belőle  4-6 hónapot töltött hordóban, majd acélban várja a palackozást, mely rövidesen megtörténik.
Friss ropogós illatú és ízű rizling, mely a pincéből jövet a kellemesen meleg napsütésben nyílik igazán, mutat egy kis zöldalmát, tejes mandulát is. Remélem a palackban tölthet pár hónapot a forgalomba kerülés előtt, hogy rendezze sorait.
Gyönyörködve a csodás kilátásban, körbe járjuk a rezidenciát, megnézzük az épp szépülő teraszt, mely május elejére kész lesz, hogy fogadhassa a vendégeket.
A ház elött az új kékfrankos területet is körbejárjuk, élvezzük a napsütést, mely gyorsan lecsalogatja rólunk a kabátokat.

előtérben a kékfrankos ültetvény, háttérben Tihany
 Házigazdánk térül-fordul s már is kezében egy palack Csopaki Nagykút 2010.
Igazi csopaki rizling, körtés illata keveredik a fügével, az íze inkább citrusos, grapefruit, enyhe mineraltással, csepp fanyarsággal a lecsengésben, ami igen jól áll ennek a karcsú testű, elegáns bornak.
Még ki sem ittuk a pohárból, Zsolt érkezik a következő palackkal a kezében.
2010 es Sauvignon Blanc-ot tartalmaz, mely meglepő illattal füstösséggel indít, majd kis szellőztetés után jönnek a zöldek, fűszerek, talán bazsalikom, sőt enyhe sült húsos illat is, az íz citrusos, lime-os kicsit talán erősebb savérzet, forró nyári napok tökéletes fröccsbora lehet.
S hogy ne csak a borokról szóljon ez a nap, az étterem étlapján még nem szereplő sajtokból kapunk ízelítőt.
 "Csatárhegyi" sajtok néven szerepelnek majd, egy veszprémi családi sajtüzem készíti, melynek különlegessége, hogy az egyik sajt a borok finom seprőjén érlelődött! Megkóstoltuk a mandulásat, chillist, natúrt s a finom seprőset is!!  
Hozzá kaptunk 2011 rizlingből mely hordóban is érlelődött néhány hónapot, szép telt testes enyhén olajos érzettel, szép egyensúllyal.
Kisrizling idősebb testvérével is megismerkedhettünk 2010 Szitahegy, olajos magvak, enyhe vajasság is érződik az illatában, tehát ez is kapott hordós kezelést, olajos lecsengésű elegáns bor, nagy potenciállal.
Zárásként a pince "zászlós borát" kaptuk 2011-es Tramontana egy Chardonnay-rizling házasítása, enyhe olívás, vajas illattal mely ott van az ízében is, déli gyümölcsök mellett, jó egyensúllyal, tökéletes zárása a kóstolónak.
 Természetesen nem csak a borok miatt érdemes meglátogatni a pincét, remek a konyhájuk, a gulyás roppant ízletes volt, a helyi kenyerek válogatottjával.
A vendéglátás, kiszolgálás tökéletes volt, figyelmesek, segítőkészek a dolgozók.
Miközben kóstoltunk ez be is igazolódott, a terasz teljesen megtelt, egy asztal sem maradt üresen, s szemmel láthatóan mindenki elégedetten távozott. 
 Mi is távozunk lassan, hisz még benéznénk a vonat indulása előtt a böllér fesztivál forgatagába, talán ott is kóstolhatunk remek borokat, ételeket.
Köszönet a vendéglátóinknak, kiemelten Pintér Zsoltnak!
Visszatérünk!

SZS.





2012. március 21., szerda

Borjour klasszik

Borjour klasszik MANNÁBAN a vár aljában, az alagút tetején.
Ismét a régi jól bevált helyszínre érkezünk a "sikeres csapaton ne változtass" elvet követve.

Korai érkezésnek köszönhetően sikerült néhány szót váltani, illetve bemutatkozni a borászatok képviselőinek, akikkel még nem hozott össze a jó szerencse.
Ők voltak ma esete többen.
Első bort Ifj. Orosz Gyulától kaptam, az ő boraikkal még nem találkoztam, csak a pincészet híre jutott el hozzám, így itt a lehetőség a kóstolásra.
Don Irsait kaptam elsőként, illatos, virágos déli gyümölcsökkel.
Pinot Rozét s a Chardonnay-t is megkóstoltam, előző illatos, kis gombával s avarossággal, a második kissé vajas jellegű, de nekem kicsit édesre sikeredett 8g. feletti maradék cukorral már talán félszáraz.
 Ezen az estén az elsőből első lett, ez a Chardonnay lett az est bora a szavazáson.

Kóstolók gyűrűjében: ifj. Orosz Gyula
Hamar ráébredtem, mai esten nem sikerül majd minden bort végigkóstolni, hisz átlag 6 bort hoztak a pincészetek, így szelektálnom kellett.
 Tokaj képviseletében Pogányi pincészet borásza mutatta be a borokat , így egy száraz furmintot kaptam, mely töppedt szőlőből készült, szárazra erjesztve, illatos erősen szamorodnis illat kis csonthéjjas beütéssel.
Mivel a többi boruk édes volt ezért gondoltam a vörösök után visszatérek, de későn, mert már addigra elfogytak az aszúk, ami miatt roppant mód bosszús lettem. :-/
Sterlik Rezső személyesen képviselte a pincészetét, akit végre jó ismerősként köszönthettem, több éve kóstolom már a borait. A mai estén a vörösökre korlátoztam eme gyakorlatot.
Sterlik Pince csendélet
 Kékfrankos rozéval kezdtem, 2011-ből cseresznyés ropogós gyümölcsös, kis keserű mandulával mely már egy arannyal büszkélkedhet!
 Folytatás is rozé, de Zweigelt csöpp animalitással, s telt gyümölcsökkel. Azóta ezt az bort is arany éremmel díjazták!
Ki sem hagyható egy soproni kóstolón a Kékfrankos, mindjárt kettő érkezik, egy alap 2009-ből, friss, meggyes enyhe "pala" és fa érzetével.
Az "Éjszaka"a másik, mely gyümölcsét éjjel szüretelték és dolgozták fel, kicsit erősebb gyümölcsökkel, meggyekkel s halvány füstösséggel s mineralitással.
 Közben az asztalokra kerültek a ciabatta falatkák, melyet a hely dolgozói észrevétlen szolgálták fel.
Falatozás után, tovább csapongok az asztalok között, hallgatom az ismerősök ajánlását: mit ne hagyjak ki!!
Megfogadva az egyik ajánlást, s a gyöngyöstarjáni Kovács borház pultja előtt horgonyoztam le, s nem csak Zita két szép szeme miatt. bár...  :-)
Szakítva az esti elveimmel mindent megkóstoltam, nem is értem miért! :-)
Kovács Zita s borai
Könnyű szürkebaráttal invitáltak, barackos, virágos szép telt. Gavallér traminival folytatódik, 2011ből fehér virágok illatával csábít ivásra, marcipánnal az ízében.
Nem véletlen a következő név: Zitakötő, mely egy késői szüretelésű zenitből készült, illatos mazsolás, aszalt barackos, igazán megnyerő.
Végén érkezik a Fajzat cuvée 2009-ből. Klasszikus bordeauxi házasítás telt, érett megy és kökény csokival meghintve. Kár lett volna kihagyni!

Kovács borok
Az idő előrehaladtával a borok egyre fogytak, ha kóstolni szeretnék tovább kell állnom.
Chílei  Wine Import asztalához érkeztem, Flóris Laci mesél a borokról s tölt a Rosario Estaté Sauvignon Blanc 2011.illatos, inkább frissen vágott csalán érződik benne kis déli gyümölcsökkel.
 Egy merlot rosé // Vina Santa Camilla Már-már siller színű tutti-fruttis édes erdei gyümölcsök és érett megy ribizli ízével csöpp  maradék cukorral. A carmenere és a Tarapacá-ról lemaradtam, de ígéretet kaptam, egy másik alkalommal bepótolhatom.
 Ősi Gábor pincészeténél meg kellett volna kóstolnom a szűretlen pinot, de már nem maradt belőle, pedig sokan dícsérték, maradt a Cabernet cuvéé barrique, szép telt testes, érett gyümölcsök, kicsit túlzó fa talán.
Villányi Cuvée, piros ropogó gyümölcsökkel csábít.
Dávid borház Ikrek-nek nevezet borát /olasz-rajnai rizling/ már csak a csilagjegyem miatt sem hagyhattam ki, olajos, petrolosan illatozik jó savgerinc, citrusok élénk olyan "rizlinges".
 Szerencsémre még jutott merlot-pinot házasításból, gombával, enyhe avarral, gyümölcsökkel halvány dohánnyal.
Már csak a Szent Donát pince maradt ki, ja és a Nobilis pálinkái.
 Zsolt a szent Donát pince képviselője már nem sok mindent tudott volna mutatni, de kiderült, heteken belül megnyit az étterem és borház Csopakon, úgy döntöttem egy külön túrát teszek hozzájuk s teljes kóstolót megosztom itt.
Az est lezárására remek italokat kínáló  Nobilis pálinkaház szilva és birs pálinkája tényleg hozza a gyümölcsök ízét!!
Nobilis: ágyas meggy!

Köszönet a Manna személyzetének gördülékeny profi lebonyolításért, és a falatkákért!
Borjournak a remek szervezését!

SZS.