2012. április 17., kedd

Szent Tamás pince a SIGI galériában.

Mi a kapcsolat egy galéria és a borok között?
Egy bor rajongó iparművész Szentesi Szigfrid a kapocs, aki grafikák, lámpák, festmények mellett "borbútorokat" is készít.
Ő látott minket vendégül apró galériájában Ifj. Szepsy Istvánnal karöltve, aki az est borait szállította.

Szentesi Szigfrid
 Tudvalevő, hogy István édesapja kis hazánk egyik legjobb borásza, bortermelője. Kíváncsian vártuk, mit sajátított el a borkészítés tudományából. Ahogy már sokan leírták előttem: nem esett messze az alma a fájától. Erről az est folyamán megbizonyosodhattunk.
 De ne szaladjunk ennyire előre.
Miután megismerkedtünk a hellyel, Istvánnal a beköszönő bort, nem bort, pezsgőt/!/ kapunk a kezünkbe!
2010 Kishegy Furmint  brut nature.
A Kishegy dűlő magasan fekvő részéről, ahol a nap beesési szöge nem tökéletes a megfelelő érleleléshez, korai szüretelésű furmintból készült az alap bor, mely egy évet érett palackban, majd degorzsálás után likőrözés nélkül készül. Még nincs forgalomban, de mi most megismerhettük.

Zöldalmás illat lopakodik az orrunkba kis keksszel, az íze körtés és mandulás jegyeket hoz kis toastossággal, jó savgerincel és bubival.
 Miközben a pezsgőt ízlelgettük egy klarinét hangja csendült fel, Erdő Zoltán szólaltatta meg, egy Spanyol darabot játszott mely hivatalosan is megnyitotta az estét.
Szántó Tamás mutatta be nekünk a galériát, melynek ő a vezetője. A tulajdonos és ötlet gazda, aki a berendezés tervezője s megálmodója szolt néhány szót, figyelmünkbe ajánlotta a borhoz, pincéhez kapcsolódó tárgyait, illetve a toszkán útjáról készített festményeit.
 Végre ráléptünk a borokhoz vezető útra, megkaptuk az első italunk.
Nyulászó Hárslevelű 2010.
Virágos, hársmézes és érett barack illatával majd mutat az ízében olajos magvakat, körtét s barackmagot is.
 István közben mesél a pincéről, borászatról, Tokajról, mélyreható geológiai, filozófiai, éghajlati  értekezést hallhattunk, mely egy egyetemi előadónak is becsületére válna!

Bemutatásra kerül a következő bor is, mely testvére az előzőnek:
Középhely Hárslevelű. 2010. olajos, citrusos jegyekkel illatban és ízben is érezhető olajbogyóra emlékeztet, a dűlőnek bentonit magja van, ez meghatározza az ízét a bornak, olajos, egressel, kis mineralitással.
 S hogy teljes képet kapjunk a harmadik bor is egy hárs
Nyulászó Hárslevelű 2009 es. A pince ebben az évben készítette első borait s mivel új hordókkal kezdték a tevékenységet, ez  az ízeken is jól kivehető.
Barackmagos, mandula, pörkölt dió, csonthéjasok, enyhe ásványosság is bujkál benne, az íze érett déli gyümölcsökkel teli, egy kis barackkal, komplexebb teltebb 10-es testvérénél, talán kicsit erősebb hordó használattal.
Két bor közötti szünetben sikerült Szigfriddel is néhány szót váltani, megtudtuk hogy készíti, hogy formálja a fémet, honnan a sok kreatív ötlet.
Nem csak a kiállított , megvásárolható műalkotásokat mutatta meg, de egy katalógust is átlapozhattam, melyben eddigi munkái és új tervei is szerepelnek.
 Visszatérve az est másik szereplőjéhez, megérkezik az első furmint.
Percze száraz Furmint 2009. Csodás furmintos illat, ásványokkal, déli gyümölcsökkel, itt is jelen van az új hordó pörkölt magvas jellege, íze gyümölcsös telt, kis ásványosság.
 Nem is jó egy kóstolót falatkák nélkül végiginni, a ma este étkeit Sztanó Orsi (Wonderingchef)-töl kaptuk a diós-aszaltszilvás céklakrémmel megkent bagetteket, a gombás-bazsalikomos kenyérszeleteket, mini focacciákat, és az eperrel tálalt diós-gorgonzolás sajtgolyókat.

A diós-gorgonzolás sajt falatkát remekül illettek a következő italhoz:
Szent Tamás Furmint 2009. Mandulás körtés jegyekkel illatozik a pohárban, teltebb, nehezebb mint az előző,
csonthéjasok és  vadkörte ízzel, komplex bor.
S ha már tokajban járunk, nem maradhat ki az édes bor sem, de mivel a pince roppant fiatal, ezért aszút még nem kóstolhatunk, de jövőre talán már lesz, addig beérjük a két furmint és Sárgamuskotály házasításából készült 3909 édes cuvée-vel, 2009-10 évjáratelső a fiatalabb érett telt, őszibarackos, aszalt gyümölcsök illataival kápráztat el, íze almakompót és enyhén szamorodnis jegyeket hordoz.
 Az idősebb birsalmás, szilvalekváros, csipkebogyó leváros jegyekkel az illatában, az ízében megmutatkozik egy kis botritises jelleg, aszalt barack, kandírozott gyümölcsök, s egy kis muskotály is vegyült bele.
 Miután mélyreható ismereteket szereztünk a Szt. Tamás pince boraiból, környezetéről, munkatársairól, István elköszönt tőlünk, hisz rá még hosszú út vár hazáig.
Mi viszont még visszakóstolhattuk a borokat, s ebből is kiderült, hogy jó borokat készítenek, mivel az összes palack kiürült.

 Mivel még most kezdem a tokaji borok mélyebb megismerését, tanulságos este volt számomra, pozitív lecsengéssel, de a környezetemben is egyhangú jó megítélése volt a kóstolónak s boroknak.
Folytatás a Tokaj Nyitányon!!

 















2012. április 5., csütörtök

Borjour / Funzine 3 / Demeter Zoltán / Tokaj

Nem, nem ismétlést olvastok.
Igen, már megint a Párizs Budapest bár a házigazda, a szervezők mint mindig a Borjour a Funzinnal karöltve.
 De a vendégünk új! Legalább is nálunk.Demeter zoltán Tokaji borász. Biztos sokaknak nem kell bemutat Zoltánt, de ha még is egy rövidke ismertető:
1993-tól vesz részt Tokaj életében 1996-ban alapitja meg pincészetét. A szakmát a Kertészeti egyetemen tanulta, majd a további tanulmányokat külföldön szerzi meg. Franciaország, USA, Nagy Brittania érintésével.

Középen: Demeter Zoltán
 Amit viszont elsőként kapunk egy pezsgő/!/ Szentesi József segédletével készült Furminból 2009-es évből.
Aki esetleg olvasta korábbi bejegyzéseimet, már találkozhatott e nedűvel, de ismétlés a ...

Illatos, déli gyümölcsös, enyhén toastos illattal indít, kis ananász is fellehető, ízében is déli gyümölcsök, érett barack enyhe mineralitás is, barack maggal, jó savgerincel hosszú lecsengéssel.
Talán most még jobb volt!
Maradunk a Furmintnál, de már bor kerül a pohárba a 2009 Birtokbor formájában.
Csodás furmintos illat, épp hogy érződő mineralitás, mangós , cseppet érződik az ízben a maradék cukor, ananász, barack mellett  halvány mineralitás is megjelenik kis citrussal naspolyával. jó lecsengéssel.
 Valahol olvastam Zoltánról, hogy egy "különc Zseni" aki borai megjelenésének is"úri külsőt" ad, s minden apró részletre odafigyel. Ím az egyik példa:
ki látott már így összeálított komplett borsort így leírva SK aláírással!?
Egy másik példa erre, mely szintén ritkaság számba megy a következő bor nyitásakor lepte meg a hely dolgozóit, ugyanis a kapszula felvágása után nem a klasszikus parafa nézett vissza rájuk, hanem üvegdugó zárta a palackot.
S nem is akár milyen nedű 2009-es Lapis Furmint!
Virágos illatok mellett minerális, erősebben mint a birtokbor, barack és sárgadinnye érződik enyhe olajosság mellett, vibráló jó ízzel tölti meg a szánkat sárga dinnye, déli gyümölcsök, fűszerek ízével gyönyörű összetett bor hosszú utóízzel, talán hazáig is kitartana, ha nem kapnánk már több italt.
De kapunk a Szerelmi hárs következik, 2009-ből.
Ezt a palackot is üvegdugó zárja, de mikor megnyílik... akkor kicsit lassan nyílik meg nekünk, elsőnek olajos magvak enyhe oliva, majd megérkeznek a virágok, a hárs is.
Az íze erős mineralitásssal hársvirág és sült gesztenye a lecsengésben.
Közben Zoltán fáradhatatlanul mesél a borokról, pincéről, szőlőről, dűlőkről. Sőt ezt képekkel alátámasztja, kivetítőn keresztül jelenik meg Tokaj szőlővesszejei, a dűlők a "teroár" s minden minek köze van a birtokhoz.
Ipi vizsgálja a "teroirt"
Ha már Tokajban járunk képben és lélekben térjünk át az édesek vonalára.
Birtokbor édes 2009 mely igazi kuriózumokat tartalmaz a hárslevelű mellett, kövérszőlőt, Bátait, és Gohért.
Hársfa virág illatával indít, majd kis medvecukor, csillagánizs hársméz illata tobzódik a pohárban, az íze is mézes, barackos, talán kicsi barack lekvár is kiérezhető, töppedt szőlőkből készült, ott van benne a mazsola is a lecsengésében.
A következő borhoz mely a poharunkba került, egy kis meglepetést kapunk a házigazdánktól, egy olyan süteményt, mely jól harmonizál e nemes itallal :neve Makaron.

A Makaron
A  bor az édesség mellé 2008 Főbor. Furmint és Hárslevelű .
Erősen virág- virágmézes illat enyhe hárssal érett öreg baracklekvár, ízében aszús jelleg, illatban és ízben is erős mézes iz, aszalt sárgabarack a botritis is kiérződik, 200g cukorral! Hihetetlen testtel, karakterrel,
jól kiérződik belőle, hogy voltak már aszúsodott szemek a fürtökön.
Mivel is lehetne feltenni a koronát, egy Tokaji kóstolóra, mint egy aszúval.
Nem is akármilyen, 2007-es 6 puttonyos Furmint és Hárs alapanyagból csodás beltartalommal, 224g./!/
cukorral. Enyhén muskotály illattal indul, körtével aszalt barackkal, méz pici ánizs.
Az íze szintén hozza eme jegyeket, aszalt barack méz, virágok mellett.
 belesimuló savakkal, jó egyensúly, de biztosan fejlődik még, 3-4 év múlva kell majd megkóstolni újra.
Ezek után visszakóstolásnál nem is lehet más /száraz/ borokban gondolkodni.
Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy ismerkedjen meg Zoltánnal és boraival, egy igazán  remek embert ismerhet meg benne, akinek elhivatottsága Tokaj és a tokaji bor felé óriási s töretlen.
Borai jól tükrözik vissza őt. Az ízek tartalmasak s roppant hosszúak, sokáig emlékezhetünk rájuk.
Az íz a szánkban minket hazáig elkísér.

A kóstoló kívülről.
Az üvegdugó
ASZÚ
Az est "falatkái"


A borsor










Köszönet az est lebonyolításáért a falatkákért a Bár dolgozóinak, a szíveslátásért Bélának,  szervezésért Adrinak, Nórinak.

SZS.